Agriculture

Agriculture

Agriculture

The main role of agriculture is to provide food for the population and raw materials for further production. Agriculture still accounts for a large share of GDP in developing countries, and for the majority of the population agriculture is the only source of income (statistics indicate a range of 50% to 90%). On the other hand, agriculture contributes significantly to greenhouse gas emissions that cause climate change – 17% directly through agricultural activities and a further 7-14% through land use changes.

Sustainable organic farming, support for small farmers, soil fertility, livestock practices and innovative technologies in agriculture are just a short list of the focus of the services our members can provide.

Companies dealing with this topic

Holistic Solutions s.r.o.

Holistic Solutions s.r.o.

Poskytujeme komplexní a multioborové služby v oblasti udržitelného rozvoje, zemědělství a ochrany životního prostředí. Nabízíme pomocnou ruku při realizaci rozvojových projektů.

ENVIROS, s.r.o.

ENVIROS, s.r.o.

ENVIROS, s.r.o. je přední poradenskou společností v oblasti energetiky, životního prostředí a managementu. Působí v České republice, zemích střední a východní Evropy i v dalších zemích světa.