Energy

Energy

Energy

Renewable energy projects in developing countries not only help the transition to sustainable energy, but also contribute to local economic growth and support the global fight against climate change. Ensuring access to affordable, reliable, sustainable and modern energy is also one of the Sustainable Development Goals.

The Platform brings together important players in the energy sector. Members have a wealth of experience and offer a wide range of services in the sector, from strategy documents to engineering. Main specialties include energy audits, modelling, development of energy zoning concepts, EPCs, as well as energy saving education. They are also involved in the energy treatment of waste, manage the delivery of process units and do electrical installations

Companies dealing with this topic

Holistic Solutions s.r.o.

Holistic Solutions s.r.o.

Poskytujeme komplexní a multioborové služby v oblasti udržitelného rozvoje, zemědělství a ochrany životního prostředí. Nabízíme pomocnou ruku při realizaci rozvojových projektů.

Bohemia Müller s.r.o.

Bohemia Müller s.r.o.

Společnost Bohemia Müller s.r.o. nabízí služby v elektromontážích, elektroúdržbě, servisu VN, VVN a ZVN a poradenské činnosti.

DAMARIS

DAMARIS

Damaris poskytuje inženýrské a projekční činnosti v oblasti energetického využití různých druhů odpadů (komunálních, průmyslových, nemocničních a čistírenských kalů). Oblasti, na které se společnost převážně zaměřuje, jsou: energetika, energetické využití odpadů a odpadové hospodářství.

ENVIROS, s.r.o.

ENVIROS, s.r.o.

ENVIROS, s.r.o. je přední poradenskou společností v oblasti energetiky, životního prostředí a managementu. Působí v České republice, zemích střední a východní Evropy i v dalších zemích světa.