Středně příjmové země a země východní a střední Evropy potřebují pro další ekonomický vývoj podporu podnikání.
Dárci rozvojové pomoci vytvářejí programy na rozvoj podnikatelského prostředí i podnikatelského sektoru. České firmy tak mají příležitost spolupracovat s místními příjemci dotací a účastnit se různých rozvojových projektů, ať už podle vlastních podnikatelských záměrů, tak i v rámci tendrů na dodávky do projektů financovaných z fondů rozvojové pomoci.
Tendry — nabídková řízení pro zadávání zakázek na veřejné práce, služby a dodávky. Evropská Unie se svými mnoha rozvojovými fondy se řadí k nejvýznamnějším dárcům rozvojové pomoci. Zadávání zakázek pro rozvojové projekty vyhlašují země přijímající pomoc podle pravidel daných EU. Poptávky lze vyhledat v databázi EuropeAid zde.
Pro úspěšné získání zakázky v zemi příjemce pomoci je vhodné spolupracovat s místním partnerem.
Zdroje partnerských kontaktů
www.mzv.cz —Zastupitelské úřady ČR
www.czechtrade.cz - Kanceláře CzechTrade
www.spcr.cz - Svaz průmyslu a dopravy ČR
www.een.cz—Enterprise Europe Network
www.cde.int - Centrum pro rozvoj podnikání
Partnerství v místě realizace projektů může vést k dlouhodobě úspěšné podnikatelské přítomnosti
Investice a rozvojové projekty
V členských státech EU fungují rozvojové investiční instituce (Development Finance Institutions—DFI), které spravují státní prostředky a soustředí se na rozvojově-podnikatelské projekty. Charakterizuje je silné kapitálové zázemí a odborné znalosti spolu s národní rozvojovou komparativní výhodou.
Mohou vytvářet různá investiční uskupení podle požadavků i velkých infrastrukturních projektů v rozvojových zemích.
Spolu s Evropskou investiční bankou pak vytvářejí silnou finanční asociaci evropských DFI pro dlouhodobé financování podnikatelsky zaměřených projektů v rozvojových a reformních zemích.
Při vlastní investici podniku nad 10% celkové hodnoty projektu a jeho dostatečné rozvojové přijatelnosti, dokáže EDFI spolufinancovat celý projekt včetně zajištění projektového finančního managementu.
Finance pro rozvojové projekty partnerství veřejného a soukromého sektoru—PPDP
Podnikatelé v rozvojových zemích, stejně jako místní veřejná správa, jsou konečnými příjemci podpory ekonomického rozvoje.
V partnerství s nimi má subjekt z rozvinuté země příležitost vytvářet projekty ve spolupráci se svou národní DFI, nebo rozvojovou agenturou.
Příklady uvádí německá rozvojová agentura GTZ, nebo rakouská rozvojová agentura ADA s tím, že jejich programy jsou otevřeny podnikatelům všech členských států EU.
Partnerství pro business s podnikem z rozvojové země
lze využít v místních tendrech, nebo na společné projekty národní rozvojové strategie s místní správou, přičemž financování bývá zajišťováno rozvojovými fondy různých dárců.
Důležitá je dlouhodobá znalost místního prostředí, kvalitní partnerské vztahy a ochota své podnikatelské záměry přizpůsobit místním potřebám a podmínkám financování.
Návrh programu PPDP (Public Private Development Project) pro podmínky české ZRS, konzultovaný průběžně s významnými DFI, připravuje Platforma podnikatelů. V roce 2010 připravila k této tématice také odbornou studii.